- Podłoga drewniana firmy FinishParkiet to idealne rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego. Perfekcyjna konstrukcja technologiczna i najlepszej jakości surowiec wykorzystywany w procesie produkcji sprawia, że podłoga doskonale współpracuje z tego typu ogrzewaniem, a współczynnik przepuszczalności termicznej gwarantuje redukcję strat energetycznych do minimum.
NAJWIĘKSZA STABILNOŚĆ DZIĘKI DWUWARSTWOWEJ KONSTRUKCJI
- FinishParkiet to podłoga dwuwarstwowa. Warstwa wierzchnia 4mm lub 6 mm, użytkowa składa się całkowicie z litego elementu - naturalnego drewna. Jednolamelowość doskonale oddaje estetyczne walory tego unikalnego surowca, a najnowsza technologia produkcyjna zapewnia przystosowanie do funkcjonalnego i użytkowego przeznaczenia.
- Dolna warstwa to mozaika wykonana z twardego drewna liściastego, głównie dębu i jesionu. Łączenie warstw w sposób prostopadły wprowadza poprzeczny układ słoju warstwy wierzchniej w stosunku do dolnej części, co zapewnia stabilizację i uniemożliwia wypaczanie się podłogi.
Przygotowanie podłoża
- Podłożem, na którym układa się parkiet, jest jastrych cementowy albo anhydrytowy pokrywający rury ogrzewania podłogowego wodnego. Przed rozpoczęciem układania parkietu podłoże to musi zostać dokładnie wysuszone. Po związaniu i stwardnieniu jastrychu (czas na to potrzebny zależy od rodzaju i grubości jastrychu) stosuje się więc jego wygrzewanie. W tym celu należy włączyć ogrzewanie podłogowe, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 50°C, po czym zaleca się utrzymanie temperatury 24°C przez około 14 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C dziennie, do czasu gdy warstwa wierzchnia osiągnie temperaturę 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Podczas podgrzewania podłoże oddaje wilgoć, którą inaczej wchłonąłby świeżo położony parkiet.
- Do układania parkietu można przystąpić, kiedy wilgotność jastrychu nie przekracza następujących wartości:
- cementowego - 1,5-1,8%,
- anhydrytowego - 0,3%.
- Wygrzewanie trwa ok. 30 dni i trzeba je przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietu.
Układanie parkietu
- Parkiet należy układać na wcześniej zagruntowanym podłożu. Podłoże musi być równe, suche i stabilne. Sposób układania parkietu zależy od jego rodzaju.
- Podłogę należy przyklejać do podłoża elastycznym klejem poliuretanowym, który nie starzeje się pod wpływem podwyższonej temperatury. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu od ścian wynoszącego około 1 cm.
Pielęgnowanie podłogi przy ogrzewaniu podłogowym wodnym
- Po ułożeniu parkietu należy powoli (jednorazowo nie więcej niż o 5oC) podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Podczas eksploatacji nie powinno się dopuszczać do szybszych zmian temperatury posadzki. Trzeba też pamiętać, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci i wody niż parkiet na nieogrzewanym podłożu - bo większa jest różnica między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu. W miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, możliwe jest powstawanie szczelin. Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.
Jak uniknąć problemów?
- Najważniejszy jest dobry projekt. Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wodnym wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z pracą systemu grzewczego (np. rodzaju elementów grzewczych i ich umiejscowienia w podkładzie), właściwościami drewna (jego podatnością na skurcz i oporem cieplnym) oraz z zastosowaniem materiałów pomocniczych (środków gruntujących i klejów). Z tego względu zaleca się ostrożność w wyborze firm wykonawczych, a system ogrzewania oraz rodzaj podłogi muszą być starannie dobrane już na etapie projektowania.
- Nasza firma oferuje również montaż podłogi z 8% VAT wraz ze wszystkimi potrzebnymi komponentami chemicznymi.